Jak prawidłowo raportować wartość aktywów
Kryzys finansowy, który dotknął światową gospodarkę w 2008 r. pokazał, że obowiązujące wówczas zasady rachunkowości instrumentów finansowych, określone przez MSR 39 wymagają gruntownej przebudowy.
Przy pogarszającej się jakości kredytowej aktywów, ich wartość bilansowa reagowała zbyt późno i w zbyt małym stopniu. W efekcie, po okresach zawyżonej wartości bilansowej, spadki wartości niektórych instrumentów miały gwałtowny charakter. W czasie gdy rzeczywista wartość rynkowa zmniejszała się, ich wartość księgowa była sztucznie zawyżona aż do momentu, gdy następował krach. Aby uniknąć powtórzenia takiej sytuacji, Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości rozpoczęła prace nad nowymi rozwiązaniami regulacyjnymi. Zajęły one prawie 10 lat i 1 stycznia 2018 r. zaczął obowiązywać Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 9, w którym szczególne miejsce zajęły regulacje dotyczące prawidłowej wartości aktywów w raportowanych danych finansowych. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że stała się ona ważniejsza niż wyniki finansowe poszczególnych okresów.
Aby osiągnąć cel, jakim było jak najdokładniejsze odzwierciedlenie wartości aktywów finansowych w sprawozdaniach finansowych, MSSF 9 wprowadził szereg nowych rozwiązań koncepcyjnych.
Po pierwsze, dla inwestycji kapitałowych wchodzących w zakres tego standardu usunięto możliwość utrzymywania ich w wartości kosztu historycznego. Przyjęto, że jednostki zaangażowane kapitałowo w aktywa są, a przynajmniej powinny być w stanie określić ich wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta